Medvědice lékařská

(Arctostaphylos uva-ursi)

V lékařství

Přípravky z medvědice působí diureticky a antisepticky na močové cesty a proto se užívají zejména při zánětech ledvin a močového měchýře, při ledvinových nebo žlučníkových kamenech a při dně. Medvědice obsahuje artibutiny, které zklidňují sliznice a tlumí, tak projevy zánětu. Látky v ní také působí na ph moči, které zvyšují a přispívají, tak pro prevenci vzniku močových kamenů. V lidovém léčitelství se doporučuje užívat listy medvědice i při hematurii, vodnatelnosti, cukrovce a tuberkulóze ledvin. V důsledku vysokého obsahu tříslovin droga účinkuje i adstringentně. Medvědici nelze užívat dlouhodobě a ve velkém množství, hrozí nebezpečí poškození jater. Pokud jsou dodržené doporučení denní dávky, tak nezpůsobuje žádné poškození. Neměli by ji používat děti do pěti let, těhotné a kojící ženy a lidé, kteří trpí onemocnením jater.

Jedovatost

Toxikologické informační středisko u plodů uvádí "...téměř nejedovaté plody - nebezpečná může být dávka nad 20 plodů (bobulí, semen) po větším požitém množství se podává aktivní uhlí nebývá nutná hospitalizace (jen u mimořádně citlivých osob při závažných příznacích), u zdravých jedinců se objevují nanejvýš zažívací potíže."

Podle jiných zdrojů je rostlina jedovatá. Další zdroje popisují jako nežádoucí příznaky při používání rostliny (list) jako léčiva, zvracení a bolesti břicha. Další zdroje druh řadí mezi jedovaté rostliny. Rostlina je tedy někdy považována za jedovatou nebo mírně jedovatou a nesmí být používána jako léčivo v těhotenství a při problémech s ledvinami.


Popis

Medvědice působí především jako velmi účinný dezinfekční prostředek při zánětech močových cest, jako pomocný prostředek při chronických zánětech močové trubice a močového měchýře, při močovém písku a kaméncích. Čaj z medvědice se osvědčuje i při průjmových onemocněních. Stahující a protizánětlivý účinek má i na sliznici trávicího traktu.

Medvědice má jedno důležité a těžko nahraditelné uplatnění. Patří mezi nejlepší rostliny na ledvinové obtíže. Silně dezinfikuje močové cesty, tím účinně pomáhá při zánětech a hnisu v moči, prospívá i při písku a kamenech v močových cestách, při tuberkulóze ledvin a močení krve. Před léčením všech těchto onemocnění medvědicí je však třeba konzultovat stav s lékařem, neboť medvědice se smí používat jen tehdy, když je moč zásaditá. U severských národů využívali léčitelé tuto bylinu i při plicní tuberkulóze, nervových poruchách, nachlazení, bronchiálním astmatu, revmatismu, při špatném trávení i jako prostředek k čištění krve. Velká podobnost medvědice s brusinkou se projevuje i ve složení jejich obsahových látek. V případě naléhavé potřeby můžeme proto při nedostatku medvědice použít i brusinku.

Použití Medvědice

Používá se při léčbě ledvinových kamenů, protizánětlivý účinek medvědice se uplatňuje také v trávícím ústrojí. Zevně se používal výluh z této byliny ke koupelím, omývání a obkladům při vředech a hnisajících ranách.

Účinné látky

Hydrochinonové glykosidy jako arbutin, třísloviny ( gallotaniny a katechinové třísloviny ), fenolkarbonové kyseliny, flavonoidy, iridoidy, triterpeny jako kyseliny ursolová

Výskyt

Medvědice se v přírodě vyskytuje na vřesovištích se zakrslými keříky, v borových lesích, ale velice zřídka a pro léčebné užití se k nám převážně dováží ze zahraničí

Lidové názvy Medvědice

Tato bylina je známa také pod názvy hrozník, kostrhounek, kostrhún, kostrounek, lesní ostružina, medvědí hrozen, nedvědice, tolokněnka nebo tolotěnka.

Příprava Medvědice

Nálev - čaj připravíme zalitím 1 kávové lžičky medvědice 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Scedíme. Užívá se maximálně 1 - 2x denně, pro osoby se slabším žaludkem obden.

Kategorie

Močové cesty, Ledviny,

Dávejte si pozor!

Nadměrné užívání může způsobit žaludeční nevolnosti. Nepoužívat v těhotenství a při kojení. Aby se účinné látky mohly v těle projevit, je třeba zásadité prostředí. Proto je vhodné do čaje přidat lžičku jedlé sody.

2008 - duchovniporadna.com, Beroun, info linka: +420 704 289 486,
, e-mail: duchovniporadna@post.cz.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky